Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kde (ne)udělali soudruzi z NDR chybu?

22. 10. 2010

 Východoněmecké zlepšováky

 

 

Za časů, kdy byl svět ještě rozdělen železnou oponou, byl v jeho východní částí nedostatek téměř všeho. Obyvatelům komunistického bloku chybělo především spotřební zboží a také různé vychytávky, které byly na západě úplně běžné. Lidé si je proto museli vyrábět sami.

Jeden švýcarský časopis přinesl čtenářům ukázky toho nejlepšího, co se za reálného socialismu v NDR podomácku vyrábělo. Rekonstruovali část zlepšováků, jimiž se "východní Němci" pyšnili. Některé vynálezy jsou víc než kuriózní...

Umělé nehty byly v NDR zcela nedostatkovým zbožím. Proto si důvtipné německé ženy vyráběly papírové náhrady z pestrých dopisních známek. Jedním slovem: nádhera!

 

 

Zlepšovák z NDR
 

Východoněmečtí muži pro své družky vyráběli užitečné vylepšováky. Například když se spojila houbička na nádobí s hustilkou, vznikl praktický nástroj, který ulehčil mytí nádobí. Ještěže německé hospodyňky nikdy neslyšely o myčce nádobí...

 

 

Zlepšovák z NDR
 

Hezké dětské tričko, to byl poklad z nezaplacení. Aby si ho nešikovný potomok nezašpinil, vymysleli ochranu pře pokecáním. Vyráběla se ze sáčků do vysavače.

 

 

Zlepšovák z NDR
 
 

Zdřímnout si ve vlaku nebylo za časů reálného socialismu nic snadného. Rozedřená sedadla, špinavé sedačky a chybějící polštářky - to nikoho ke spánku zlákat nemohlo. Tak důvtipní "dederóni" přišli s rozstřiženými plaveckými brýlemi - s těmi člověk mohl usnout i s hlavou opřenou o okno!

 

 

Zlepšovák z NDR
 
 
 

 

 Když už člověk v pokrokovém socialistickém Německu sehnal olivový olej, neměl ho jak dávkovat.  A tak si kulinární mistři ustřihli u gumových rukavic prsty a využili ji jako dávkovač. Praktické, leč lehce nechutné...

 

Zlepšovák z NDR
 
 

Když nebyl sáčkový čaj, šikovný východoněmecký soudruh si ho vyrobil. místo sáčků se použily papírové kapesníčky, pak stačilo pár stehů a luxusní pylíkový čajík byl na světě!

 

 

Zlepšovák z NDR
 
 

Plechovky od piva a limonád byly nejen ceněným sběratelským artefaktem, ale i vyhledávanou pomůckou do domácnosti. Dalo se z nich vyrobit například vkusné stínítko na svíčku.

 

 

Zlepšovák z NDR
 
 

 

Když se šlo na karneval, nesměly chybět vtipné upírské zuby. Ale kde je vzít, když na pultech obchodů chyběly? Od toho byly přece kvalitní německé plastové vidličky. Stačilo ulomit jim zuby a od Drákuly vás nikdo nerozeznal!

 

 

Zlepšovák z NDR
 
 

Stojánek na fotografii? Žádný problém, ze hřbitovní svíčky ho dokáže udělat kdokoliv. Jen aby byly v prodeji ty svíčky...

 

 

Xindl X
 
 

Krásný motýlek na pupík si ženy dbalé módy mohly opatřit například z obyčejných kalhotek. Něco tak sexy jim musely ženy na dekadentním západě jen závidět.

 

 

Zlepšovák z NDR
 
 
 

 

Držátko na vatu se dalo vyrobit z metličky. Ne že by to bylo hezké nebo praktické, ale nic jiného našim mírně západním sousedům nezbývalo.

 

 

Zlepšovák z NDR
 
 
 

 

 A to nejlepší na konec. Když přišly do módy asijské jídelní hůlky, chtěl s nimi jíst každý. Ale jen málokdo to uměl. A tak ruka neznámého kutila vyrobila s pomocí kolíčků na prádlo hůlky, s nimiž se dokázal najíst úplně každý.

 

 

Zlepšovák z NDR